Katedra robotiky 

přihlásit do systému

Mobilní roboty katedry

K3P4 TeleRescuer Arion Swingwheeler Hercules Odin Crawler Ares Hardy Aegis Venca Kraken Big Foot Final Monster OmniBot Pásový robot Adam

← Zpět na seznam robotů


Robot Kraken

Kraken

Monitorovací šestikolový mobilní robot s nízkou výškou.

Kraken – galerie s fotografiemi (21)

Kraken – video 1

Kraken – video 2

Základní parametry

Podvozek: 6kolový neodpružený
Řízení: diferenční řízení (smykem)
Pohon: všechna kola na každé straně hnaná jedním pohonem
Motory: - 2 DC motory pro pojezd
- servo pro polohování kamery
Senzory: - laserový snímač vzdálenosti
- přední naklápecí kamera
- zadní pevná kamera
Řídicí systém: dálkové bezdrátové řízení všech funkcí z počítače
Přenos signálů: Wi-Fi (2,4 GHz)
Rozměry: 552 x 560 x 90 mm
Hmotnost: 21 kg
Nosnost: 5 kg

Financování, projekt

Název projektu: Průzkumný mobilní robot pro složky IZS - SP2011/5 (studentská grantová soutěž Fakulty strojní VŠB-TUO v roce 2011).

Popis robotu

Tento mobilní robot je primárně určen pro dálkové prověření stavu podvozku zaparkovaného silničního vozidla - konkrétně hledání připevněných výbušnin. Mobilní robot byl navržen a realizován v diplomové práci studenta katedry, která byla řešena a podpořena v rámci projektu studentské grantové soutěže Fakulty strojní VŠB-TUO v roce 2011 (Průzkumný mobilní robot pro složky IZS - SP2011/54).

Podvozek byl konstrukčně navržen s ohledem pro plánované použití a má proto zejména nízkou světlou výšku umožňující zajetí pod podvozek téměř všech osobních automobilů. Pro výrobu většiny částí konstrukce podvozku byl použit polykarbonát (PC) a technologie Rapid Prototyping z důvodu rychlé realizace a rovněž pro praktické otestování vhodnosti této technologie a materiálu v náročnější aplikaci.

Robot je v přední části vybaven kamerovou hlavou obsahující barevnou kameru, LED osvětlení s regulovatelnou intenzitou a laserový dálkoměr. Kamerovou hlavu je možno natáčet kolem vodorovné osy nahoru a dolů za účelem prohlídky spodní části podvozku automobilu. V zadní části podvozku je druhá kamera (pevně umístěná) usnadňující couvání. Obraz z obou kamer je přenášen bezdrátově na obrazovku řídicí aplikace běžící na libovolném notebooku nebo počítači. Tato aplikace rovněž umožňuje i bezdrátové řízení všech funkcí robotu (jízda, naklápění kamerové hlavy, volba aktivní kamery, volba intenzity osvětlení, zapínání laserového snímače) a zobrazuje jeho stav (proud v pohonech, vzdálenost změřená laserovým snímačem). Pro ovládání operátorem je použit pákový ovladač typu gamepad, pomocné funkce (tzn. vše kromě jízdy) je možno alternativně ovládat i přímo v okně aplikace.

© Katedra robotiky 2008-2018, Tomáš Kot

telefonní seznam | kontakt